تهیه زغال کبابی

تهیه زغال کبابی

از قرنها پيش براي تهيه غذا و موارد گوناگون درماني از انواع زغال استفاده مي گرديد هم اكنون هم در بسياري از كشورهاي مختلف از زغال براي تهيه غذا بهره ميبرند.در این مقاله قصد داریم مراحل تهیه زغال کبابی را برای شما شرح دهیم.
براي توليد و تهیه زغال كبابی از چوب با چگالي پايين استفاده ميشود زيرا چوبهاي با چگالي بالا هم دير ميگيرند و هم حرارت مناسبي به اصطلاح حار ندارند .

در عوض چوبهايي با چگالي پايين بسيار سريعتر آتش ميگيرند و حرارت بسيار بالايي هم ايجاد ميكنند كه اين از مزيت آن به شمار مي آيد.

طرز تهيه زغال كبابی

ساده ترين راه اين است كه  مقداری مناسب چوب را در محلي كه هم ورودي و خروجي هوا داشته باشد و هم دريچه ايي كه بتوان راه اكسيژن را بر آن بست ، قرار بدهید.

سپس آن را آتش بزنيد و پس از شعله ور شدن آن كمي صبر كنيد تا آتش فراگير شود .

سپس دريچه ورودي هوا را ببنديد و بعد خروجي آتش را ببنديد و خوب هوا گيري كنيد تا گاز و حرارت زغال حفظ شود تا ٢٤ساعت صبر كنيد و سپس دريچه ورودي هوا را باز كنيد و تست كنيد تا ببينيد كه زغالها سرد شده يا نه اگر داغ بود مجددأ درب را محكم كنيد تا زغالها آتش نگيرند اگر كه سرد شده بود آنها را ميتوانيد تخليه كنيد .
توليد كنندگان زغال از كوره هاي متنوع بسياري استفاده ميكنند براي مثال يه سري كوره ها را به صورت قبر ميسازند يه سري ديگر را به صورت چاه و يه سري ديگر را كوره آجري ميسازند .

بعضي از توليدكنندگان حرفه ايي آن را به صورت صنعتي مثل يه كانكس دوجداره ميسازند كه بسيار مناسبتر و تميز تر از انواع ديگر آن است چون نه ديگر به آن مجبور ميشوند آب بزنن تا خاموش شود و نه مدت طولاني صبر كنند تا زغال سرد و قابل استخراج شود با دستگاه هاي مخصوص در ٢٤ ساعت زغال قابل استفاده توليد ميكنند كه سرعت در توليد بسيار از نظر صرف وقت و هزينه توليد مناسب و به صرفه ميباشد.
البته براي تهيه زغالها از چوبهايي مثل تخته سفيد كه پالت با آن ساخته ميشود و يا تخته قرمز كه از ضايعات نجاري به دست مي آيد تهيه ميشود .

بسياري از درختان ميوه هستند كه در وقت حرس آن را ميبرند ، این درختان چگالي كمي دارند و برای تهیه زغال کبابی استفاده ميشود البته از درختان چنار و اكاليپتوس هم در گذشته استفاده ميشد اما با توجه به مناسب بودن شاخه هاي آنان براي زغال قلياني هم استفاده ميگردد.

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *